Embargo sau embargou?

5/5 - (8 votes)

Embargo sau embargou?

GREȘIT- SUA a impus din 1962 un embargo economic împotriva Cubei.

CORECT- SUA a impus din 1962 un embargou economic împotriva Cubei

*Conform Dicționarului Ortografic, Ortoepic și Morfologic al Limbii Române (ediția a III-a), singura formă corectă este embargou, cu pluralul embargouri.

*Conform DEX (2009) EMBARGÓU, embargouri, s. n. 1. Interzicere de către un stat a exportului sau importului de mărfuri ori a capitalurilor într-o sau dintr-o țară, ca sancțiune pentru încălcarea unor reguli sau principii de drept internațional sau ca mijloc de presiune politică. 2. Reținere de către un stat a navelor comerciale sau de mărfuri ale altui stat aflate pe teritoriul său (în condițiile în care a survenit un conflict între statele respective). – Din fr. embargo.[1]

Picture of OradeRomână.ro

OradeRomână.ro

Pagină educațională dedicată studiului limbii și literaturii române, creată din pasiune pentru educație și pentru o exprimare corectă. Aici găsești tot ce ai nevoie pentru a înțelege mai ușor limba română și pentru a te pregăti cu încredere pentru examene.

Distribuie

Facebook
WhatsApp
Twitter
Email

Articole similare: