Să fi sau să fii?

5/5 - (133 votes)

Să fi sau să fii?

 GREȘIT-Aș vrea să fi mai responsabil.

 CORECT- Aș vrea să fii mai responsabil.

 

GREȘIT-Să nu fi obraznic cu noii tăi colegi!

CORECT- Să nu fii obraznic cu noii tăi colegi!

*să fi sau să fii? Aceasta este una dintre cele mai frecvente greșeli întâlnite în limba română. Verbul „a fi” la conjunctiv prezent se scrie întotdeauna  cu doi „i” la persoana aII-a, singular, atât la forma afirmativă, cât și la cea negativă.

Image by cookie_studio on Freepik

Picture of OradeRomână.ro

OradeRomână.ro

Pagină educațională dedicată studiului limbii și literaturii române, creată din pasiune pentru educație și pentru o exprimare corectă. Aici găsești tot ce ai nevoie pentru a înțelege mai ușor limba română și pentru a te pregăti cu încredere pentru examene.

Distribuie

Facebook
WhatsApp
Twitter
Email

Articole similare: