Caramea sau caramelă?

Caramea sau caramelă?

5/5 - (19 votes)

Caramea sau caramelă?

GREȘIT-  A primit o caramelă de restul banilor.

CORECT- A primit o caramea de restul banilor.

*Conform DOOM2 forma acceptată era „caramelă”, însă în DOOM3 forma „caramea” este considerată corectă.

Image by azerbaijan_stockers on Freepik

Picture of OradeRomână.ro

OradeRomână.ro

Pagină educațională dedicată studiului limbii și literaturii române, creată din pasiune pentru educație și pentru o exprimare corectă. Aici găsești tot ce ai nevoie pentru a înțelege mai ușor limba română și pentru a te pregăti cu încredere pentru examene.

Distribuie

Facebook
WhatsApp
Twitter
Email

Articole similare: