O să fi sau o să fii?

5/5 - (6 votes)

O să fi sau o să fii?

GREȘIT-O să fi pregătit pentru concurs. Tu nu o să fi pregătit pentru concurs.

CORECT- O să fii pregătit pentru concurs. Tu nu o să fii pregătit pentru concurs.

*La viitor popular, forma de limbă vorbită, alcătuită cu conjuncția „să”, scrierea verbului „ a fi” se face tot cu doi „i” la persoana aII-a, singular, afirmativ și negativ.

Picture of OradeRomână.ro

OradeRomână.ro

Pagină educațională dedicată studiului limbii și literaturii române, creată din pasiune pentru educație și pentru o exprimare corectă. Aici găsești tot ce ai nevoie pentru a înțelege mai ușor limba română și pentru a te pregăti cu încredere pentru examene.

Distribuie

Facebook
WhatsApp
Twitter
Email

Articole similare: